Moje psy

Luna
Luna jest najprawdopodobniej mieszańcem amstaffa, który ,,przyplątał" się do nas na początku września 2006 roku, mając około 7 miesięcy. Dużo pracy kosztowało nas naprawienie błędów popełnionych przez poprzedniego właściciela oraz wychowanie tak trudnego psa. Do dziś borykamy się z nadpobudliwością i agresją, lecz problemy te są nieporównanie słabsze i mniej uciążliwe, niż kiedyś.
Luna jest twardym psem, nie przeszkadza jej nakładana podczas pracy presja, nie gasi się niepowodzeniami. Jeśli coś ćwiczymy, robi to z pełnym zaangażowaniem.


Wspólnie z Luną trenujemy dogfrisbee. Od czasu do czasu zdarza nam się pobiegać po torze agility, sport ten traktujemy raczej rekreacyjnie, choć widzę, że sprawia Luniakowi dużą radochę ;-) Ćwiczymy też troszkę posłuszeństwo, jednak ograniczamy się raczej do podstaw niezbędnych w dobrym dogadywaniu się z psem. Lubimy też uczyć się różnych sztuczek, ćwiczeń na świadomość ciała i innych dziwactw ;-)
Imię: STRAŻNIK NIEBA I Wszystko Jasne
Rasa: Border Collie
Urodzony: 27.03.2013
Matka: LAWENA Sfora z Krasnego Boru
Ojciec: Alias Dit Arsi Des Causses De L'Autan
Kendo jest wciąż bardzo młodym, jeszcze rozwijającym się pieskiem. Uwielbia mizianie i wylegiwanie się w pościeli do góry brzuchem, potrafi pięknie się wyciszać kiedy jestem w szkole lub robię lekcje, ale praca zawsze jest dla niego priorytetem. Kiedy w grę wchodzi zabawa z pańcią świat dla niego nie istnieje. Piłeczka/ szarpaczek/ smaczki zawsze są ważniejsze niż inne psy. :)
Jego największym problemem jest chyba tylko wciąganie wszystkiego co da się zjeść, lecz i nad tym pracujemy.


W przyszłości planujemy trenować głownie dogfrisbee, ale na pewno rekreacyjnie nie raz pobiegamy na torze agility. Poza tym uwielbiamy wspólne długie spacery, więc doktrekking również nie będzie nam obcy. Chętnie spróbujemy też sił w dock divingu, pasieniu i innych ciekawych dyscyplinach, przy których można się świetnie bawić! Bez zawrotnego tempa, ale w miarę regularnie uczymy się różnych sztuczek.

Luna nie była jednak moim jedynym psem... Kiedy miałam 3 lata, w naszym domu zjawiła się Ida, schroniskowy kundelek. Typowy kanapowy piesek i łakomczuch, zdecydowanie nie była typem psiego sportowca. Ponieważ byłam jeszcze dzieckiem, moi rodzice nauczyli ją podstawowych komend, ja ewentualnie prosiłam ją o ich wykonanie i nagradzałam smakiem ;-) Kiedy bardziej wdrożyłam się w szkolenie psów mieliśmy już Lunę, a Idusia była psią staruszką, jednak kiedy miała około 13-14 lat nauczyłam ją dawać łapę i zatrzymywać się na komendę :-) Zawsze prześladowały ją pewne lęki sprzed schroniskowego życia, a mianowicie uparcie obszczekiwała starszych mężczyzn z brodami, a słysząc huk czy wystrzał podczas spaceru potrafiła wyjąć głowę z obroży i uciec do domu. W okresie przed nowym rokiem, kiedy nie do końca rozwinięte umysłowo dzieciaki wychodzą w biały dzień i odpalają petardy, Ida bała się nawet wyjść z domu na spacer. Jednak mimo tego była bezproblemowym, nieagresywnym i spokojnym kundelkiem, który najczęściej człapał bez smyczy i przychodził na zawołanie. Może dlatego więź z nią nie była aż tak silna, jednak bardzo ją kochałam. Odeszła od nas w październiku 2010 roku, pozostawiając ogromny smutek...
10 komentarzy:

 1. Border collie - ich jest tysiące. Bądź oryginalna i weź cattle doga!
  Luna jest śliczna. Miałaś szczęście, że to zmixowane coś przypłapało do Ciebie. Oby było jeszcze wiele szczęśliwych chwil przed Wami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy, ja sama kiedyś na nią narzekałam, ale teraz nie mogłabym sobie wymarzyć fajniejszego psa na moje doświadczenie i umiejętności. Jednoczenie niezbyt łatwy w szkoleniu, ale wybaczający popełniane błędy i twardo znoszący niewiedzę szkoleniowca ;)
   Co do borderów- wiem, że jest to ostatnio bardzo popularna rasa i smuci mnie to, ponieważ zawsze chciałam mieć oryginalne i nietypowe psy, jednak o wiele łatwiej znaleźć w Polsce bordery fajne do frisbee niż ACD, a ten właśnie sport chciałabym głównie trenowac z moim następnym psem. Po za tym BC odpowiadają mi z charakteru, a w wyborze psa kieruje się właśnie tym, a nie popularnością ;) Cattle dogi to też super psy, więc jeszcze się okaże, jaki miot jakiej rasy będzie, gdy w końcu będę mogła pozwolić sobie na drugiego psiaka :)

   Usuń
 2. Witam :) Gratuluje wyników i konsekwencji i wspaniałego psiaka :) Marzy mi się, żeby Sensi kiedyś była tak dobra we frisby, agility albo innym fajnym psim sporcie... zdecydować sie nie mogę :) Tak czy inaczej marzy mi się taka współpraca i zrozumienie z czworonogiem.
  Ja też bym brała cattle doga :D Ale myśle, że to juz sie samo okaże - zazwyczaj to psiak wybiera właściciela ;)
  Powodzenia i trzymam kciuki za kolejne sukcesy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :)
   Sensi na pewno jest w stanie wiele osiągnąć, nie tylko w jednej dziedzinie :) Już od najmłodszych lat (czy miesięcy ;)) można przygotowywać psiaka do sportowego życia poprzez zabawy odpowiednie na jego wiek, nie ma na co czekać ;)
   Życzę udanej współpracy, na pewno wiele osiągniecie :)
   Również pozdrawiam! :D

   Usuń
 3. Luniasta to świetny pies, bardzo przyjemnie czyta się o Waszych dokonaniach. Jesteście doskonałym przykładem na to, że z psem po przejściach da się pracować i można w dodatku coś osiągnąć.
  Mocno trzymam za Was kciuki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję pięknej współpracy z Luną :)
  Życzę dalszych sukcesów, wytrwałości i spokoju.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam wasz team właśnie za... to co robicie dla siebie, razem. Popełniasz błędy, ale kto ich nie popełnia? Co do wyboru rasy - ja bym ci polecała owczarka belgijskiego. To świetne psy, bardzo wszechstronne. Belg i frisbee? https://www.youtube.com/watch?v=2-ZDLH6vIx0
  Wejdź tam, chociaż pewnie znasz martę parcewicz z energicznym psem Jadźką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! :)
   O tak, belgi są super, a Jadźka to już w ogóle ma 'powera' :D Cieszę się, że mogłam oglądać ich występ na żywo w Poznaniu- byłam zachwycona! Też je uwielbiam, jednak rodzice chyba by się nie zgodzili na drugiego, TAK dużego psa w domu ;)

   Usuń